Jak postępować w trakcie rozwodu (20 zasad)

Z Patriarchat.pl
Wersja z dnia 11:06, 17 gru 2020 autorstwa Genethic23 (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "== WPIS 2 | JAK POSTĘPOWAĆ W TRAKCIE ROZWODU == === 14 lipca 2018 By blogdlamezczyn.pl === Gdybym miał polegać w tej kwestii wyłącznie na własnym doświadczeni...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

WPIS 2 | JAK POSTĘPOWAĆ W TRAKCIE ROZWODU

14 lipca 2018 By blogdlamezczyn.pl

Gdybym miał polegać w tej kwestii wyłącznie na własnym doświadczeniu byłby to wpis niekompletny. Dlatego poprosiłem moich klientów – mężczyzn po rozwodach albo w trakcie rozwodów, żeby podzielili się swoimi doświadczeniami. Nie jest zaskoczeniem, że ich przemyślenia są podobne. Przez rozwód na potrzeby tego wpisu rozumiem faktycznie rozstanie z żoną, w ślad za którym rozpoczyna się i trwa sprawa rozwodowa. Nie mam na myśli jednej rozprawy w sprawie rozwodowej. Zdarzają się rozwody, które kończą się na jednej rozprawie, a mąż i żona po nich utrzymują ze sobą poprawne stosunki. Takie rozwody należą do rzadkości i ich moje uwagi nie dotyczą.

Zasada 1

Jeżeli nie jesteś Perry Masonem albo Tadeuszem De Virion znajdź dobrego, doświadczonego adwokata – mężczyznę (to rada klienta, nie moja). Nic nie zastąpi doświadczenia i nic nie zastąpi w sprawie rozwodowej dobrego, doświadczonego adwokata (chyba, że żona planuje szybko wyemigrować na Księżyc).

Zasada 2

Przestań ufać jej rodzinie. To nie są twoi przyjaciele. Miej ograniczone zaufanie do wspólnych znajomych, przy czym w żaden sposób tego nie okazuj. Gdy zaczyna się rozwód zaufanie do żony, jej rodziny i tzw. wspólnych znajomych wyjeżdża na długie wakacje. Pamiętaj, że od tych osób Twoja żona dowie się o tym, co powiesz albo o tym, co zrobisz.

Zasada 3

Nagrywaj. Dokumentuj, utrwalaj w taki lub inny sposób każdy kontakt z żoną w czasie sprawy rozwodowej (telefoniczny, mailowy, bezpośredni itd.). W sprawie sądowej chodzi o fakty i dowody. Jeżeli nie zadbasz o te drugie, będziesz sam sobie winny, jeżeli przegrasz sprawę.

Zasada 4

Dbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Skorzystaj z pomocy psychoterapeuty jeżeli czujesz, że psychicznie możesz tego nie przetrwać. Nie powinieneś się też bać się ani wstydzić antydepresantów, jeżeli lekarz przepisze. Pozwalają przetrwać te najgorsze momenty i spojrzeć trzeźwo na sprawy. Nie ujmie to męskości. Pamiętaj, że rozwody są drugą w kolejności przyczyną samobójstw wśród mężczyzn. Jeżeli znajdziesz inny, niż przepisane przez lekarza środki farmakologiczne sposób na zadbanie o dobre samopoczucie, wykorzystaj go w pierwszej kolejności. Nie kozakuj tylko zadbaj o siebie, bo nikt inny tego nie zrobi.

Zasada 5

Nie traktuj żony jak przyjaciela. Nie wyobrażaj sobie, że zostaniecie przyjaciółmi po rozwodzie, bo nie zostaniecie. Była żona nie jest twoim przyjacielem. Wybij sobie to z głowy. Twoja żona zrobi wszystko, żeby wycisnąć z Ciebie tyle, ile się da i dołożyć Ci. W tym drugim przypadku zrobi to dla czystej satysfakcji. Jeżeli nie będzie w stanie Cię kontrolować, to zrobi wszystko, żeby popsuć opinię o Tobie wśród innych osób. Jest to tak standardowe zachowanie, jak zwyczajny jest kolor czerwony na puszce Coca-Coli.

Zasada 6

Jak najszybciej tak sobie zorganizuj czas, żeby nie pozostała chwila na głupie myślenie. Pozwól emocjom związanym z rozwodem uspokoić się, a sobie samemu na zdystansowanie się sytuacji z nim związanej. Jeżeli jest coś, co lubisz robić zacznij to robić. Jeżeli nie ma czegoś takiego – zacznij tego szukać. Masz zaległości w pracy, nadrób je. Możesz przeznaczyć na pracę więcej czasu – zrób tak.

Zasada 7

Postaraj się o codzienny kontakt z życzliwymi ludźmi – rodziną, przyjaciółmi, na których mogłeś liczyć w potrzebie w przeszłości i którzy nie należą do kategorii „wspólnych znajomych”.

Zasada 8

Zadbaj o czas, który spędzasz z dziećmi. Jeżeli spędzasz czas z dziećmi, to wówczas nie ma niczego ważniejszego. Dzieci to docenią od razu, a w przyszłości będzie to procentować dobrą z nimi więzią.

Zasada 9

Raz dziennie obejrzyj przydatny film, na przykład na Youtube i przeczytaj jakiś artykuł, w obu przypadkach dotyczące spraw związanych z tzw. manosferą czyli między innymi problemami mężczyzn na tle relacji z kobietami i sposobów ich rozwiązywania. Jeżeli nie wiesz, gdzie szukać możemy Ci wskazać przydatne filmy i artykuły.

Zasada 10

Odpocznij od nowych, „poważnych” i długotrwałych związków.Nie zachowuj się głupio i nie „zakochuj się” dlatego, że poprawi Ci to trochę samopoczucie. Możesz sobie „porandkować” z nowymi dziewczynami, ale nic poza tym. Najpierw trochę zmądrzej, zrozum, w czym się znalazłeś i jak się należy zachowywać. Zrozum naturę kobiecą, jest to łatwiejsze niż zjedzenie dużego posiłku. Tak, to takie łatwe.

Zasada 11

Nigdy nie zgadzaj się na ograniczenie Twojej władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. Nawet jeżeli mieszkasz w innym państwie to aktualnie dostępne środki komunikacji pozwalają na bieżący kontakt w sprawach dziecka.

Zasada 12

Nie zgadzaj się na nic dla świętego spokoju. Zgadzając się na coś z takiego powodu żyjesz w świecie iluzji. Nie kupisz sobie w ten sposób spokoju. W przypadku, gdy żona domaga się alimentów – nigdy nie zgadzaj się na alimenty w takiej wysokości, w której domaga się ich żona – chyba, że domaga się ich w takiej wysokości, którą akceptujesz i będziesz akceptować, aż do czasu, gdy dziecko będzie dorosłe i będzie mogło samo się utrzymać. Załóż, że chodzi moment, w którym dziecko skończy 25 lat. Pamiętaj, że możesz dobrowolnie dawać więcej pieniędzy, aniżeli zostanie to określone w wyroku rozwodowym, ale nie możesz dawać mniej, bo skończy się to komornikiem. Prawie zawsze się tak to kończy.

Zasada 13

Dopilnuj, żeby sąd w wyroku orzekającym rozwód uregulował korzystnie dla Ciebie kontakty z dzieckiem. Jeżeli tego nie zrobisz, bo liczysz na to, że była żona umożliwi Ci kontakt z dzieckiem po rozwodzie – tak jak obiecuje w czasie rozwodu – to jesteś w błędzie. Stracisz czas i pieniądze na zakładanie nowej sprawy sądowej, tym razem o ustalenie kontaktów z dzieckiem.

Zasada 14

W przypadku pojawienia się problemów z kontaktem z dzieckiem (a nie w sytuacji, w której problem ten trwa tygodnie lub miesiące) żądać ustanowienia kuratora sądowego, który będzie nadzorował przebieg tych kontaktów i informował sąd o ich przebiegu.

Zasada 15

Jeżeli żona w czasie rozwodu chce załatwić go polubownie i obiecuje, że kontakty z dzieckiem przebiegać będą bez problemu i nie ma potrzeby regulowania ich przez sąd nie zgadzaj się na to. Doprowadź to tego, że sąd ureguluje kontakty w wyroku rozwodowym.

Zasada 16

Ta zasada dotyczy zachowania się mężczyzny na długo zanim do głowy przyjdzie mu się rozwodzić. Jeżeli w trakcie małżeństwa zachowanie żony zaczyna budzić twoje wątpliwości i zmienia się na niekorzyść, niezależnie od tego, czy chodzi o wierność małżeńską, sprawy finansowe, zachowanie w stosunku do dzieci, nadużywanie leków czy alkoholu czy też jakąkolwiek inną sprawę, która skłania Cię do refleksji zacznij to zachowanie dokumentować. Jest duże prawdopodobieństwo, że dowody takie będą nieocenione w sądzie, a z reguły jest tak, że mężczyzna ma gorsze możliwości udowodnienia swoich racji. Jeżeli intuicja podpowiada Ci, że coś jest nie tak – zacznij obserwować uważniej zachowanie żony i we własnym interesie zacznij je dokumentować. Jeżeli okaże się, że pomyliłeś się to nie tracisz nic. Jeżeli natomiast miałeś rację, będziesz miał możliwość udowodnienia różnych, ważnych dla siebie faktów w sądzie, których, co bardzo prawdopodobne, nie będziesz miał możliwości udowodnienia w inny sposób. Powie Ci to każdy mężczyzna, który przeszedł przez trudny rozwód i który na początku ignorował niepokojące sygnały wynikające z zachowania żony. Nie racjonalizuj tego, że nie będziesz tych zachowań dokumentować, nie lekceważ znaczenia tych zachowań i zrozum, że jeżeli sam nie zadbasz o to, by w razie ewentualnej sprawy sądowej mieć możliwość udowodnienia zachowania żony to najprawdopodobniej nie będziesz miał takiej możliwości w ogóle. Nie zapominaj, że w sprawie rozwodowej sąd, choć być może trudno to naprawdę zaakceptować, będzie stać po stronie żony.

Zasada 17

Poproś prawnika, z którym współpracujesz, żeby wytłumaczył Ci dokładnie, o co chodzi w sprawie rozwodowej. Ustal z nim konkretnie zrozumiałą dla Ciebie linię postępowania w sprawie, taktykę i strategię. Zadbaj o to, żebyś był przez prawnika przygotowany do udziału w każdej rozprawie. Pomagaj mu zbierać informacje, które pomogą Ci w sprawie i utrzymuj z nim kontakt. Miej świadomość tego, na jakim etapie jest twoja sprawa.

Zasada 18

Na rozprawach nie kłóć się z sądem, nie denerwuj się na sąd. Zachowuj się uprzejmie i bądź miły. Jeżeli uważasz, że sędziowie nie kierują się emocjami to jesteś w błędzie. W dużym błędzie. Obsadę kadrową sądów prowadzących sprawy o rozwód głównie stanowią kobiety. Jeżeli uważasz, że kobiety – sędziowie nie kierują się emocjami i nie patrzą na sprawy przez pryzmat własnych doświadczeń osobistych to jesteś w jeszcze większym błędzie. Po prostu bądź miły na rozprawach.

Zasada 19

Miej świadomość, o co chodzi w sprawie rozwodowej. Z reguły chodzi o pieniądze w postaci alimentów na żonę lub formalnie na dziecko, którymi dysponować będzie żona. Chodzi również o to, żeby zrobić Ci w ten lub inny sposób na złość (na przykład poprzez przedstawienie Cię w złym świetle przed sądem dla czystej satysfakcji żony) i wykorzystać do tego sprawę rozwodową. Może również chodzić o to, żeby szybko zakończyć rozwód i następnie zająć się podziałem majątku. Może również chodzić o to, żeby w czasie rozwodu uśpić Twoją czujność i uzyskać wyrok, w którym kontakty z dzieckiem nie będą w ogóle uregulowane lub uregulowane niekorzystnie dla Ciebie pod pretekstem dobrej woli żony i jej (pozornej rzecz jasna) zgody na to, że będziesz mógł z dzieckiem kontaktować się kiedy tylko będziesz chciał.

Zasada 20

Na koniec bardzo ważne – nie poddawaj się. Masz całe życie przed sobą i nie powinno ono polegać tylko na życiu przeszłością, z której jednakże należy wyciągnąć naukę.