Patriarchat: Różnice pomiędzy wersjami

Z Patriarchat.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "Neo-patriarchat to system oparty na idei [https://pl.wikipedia.org/wiki/Patriarchat Patriarchatu] w której to mężczyzna jest osobą decyzyjną. Różni się od patria...")
 
Linia 1: Linia 1:
Neo-patriarchat to system oparty na idei [https://pl.wikipedia.org/wiki/Patriarchat Patriarchatu] w której to mężczyzna jest osobą decyzyjną. Różni się od patriarchatu tym, że mężczyzna nie jest obarczony obowiązkiem opieki nad kobietą, szczególnie w finansowym względzie.
+
Neo-patriarchat to system oparty na idei [https://pl.wikipedia.org/wiki/Patriarchat Patriarchatu] w której to mężczyzna jest osobą decyzyjną. Różni się od patriarchatu tym, że mężczyzna nie jest obarczony obowiązkiem finansowym względem kobiet.
  
 
== Brak przymusu finansowego ==
 
== Brak przymusu finansowego ==

Wersja z 18:34, 21 lis 2020

Neo-patriarchat to system oparty na idei Patriarchatu w której to mężczyzna jest osobą decyzyjną. Różni się od patriarchatu tym, że mężczyzna nie jest obarczony obowiązkiem finansowym względem kobiet.

Brak przymusu finansowego

Przymus opieki/finansowania istniał w historii przede wszystkim dlatego, ponieważ kobiety nie były w stanie samemu, w sposób uczciwy, się utrzymać. Ich mniejsza siła fizyczna sprawiała, że nie były w stanie zarobić samodzielnie nawet na swoje podstawowe potrzeby ani obronić się przed potencjalnymi napastnikami - nawet w grupie. Dodatkowo, z powodu większej umieralności dzieci kobiety były kiedyś praktycznie cały czas w ciąży, co tym bardziej uniemożliwiało im samodzielną egzystencję. Dzisiaj w bezpiecznych, nowoczesnych i rozwiniętych państwach Europejskich takie problemu już nie istnieją. Powszechny aparat państwowy daje ochronę, łatwy dostęp do opieki medycznej wysokiej jakości zlikwidował problem śmiertelności kobiet i dzieci przy porodach a siła fizyczna nie jest potrzebna dziś do pracy w epoce komputerów i automatyzacji.

Istnienie, w dzisiejszych czasach, jakichkolwiek obowiązkowych przepływów pieniędzy nie ma racji bytu. Jest zbędne. Kobiety są w stanie samemu na siebie zarobić i samemu się utrzymać.