Wpływ cancel culture na mężczyzn: Różnice pomiędzy wersjami

Z Patriarchat.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 3: Linia 3:
 
==Czym jest ''cancel culture''?==
 
==Czym jest ''cancel culture''?==
  
'''Cancel culture''' (pol. "kultura wykluczenia", "kultura anulowania") zwane również '''call-out culture''' to zjawisko polegające na odsunięciu osoby z danej grupy społecznej, które jest skutkiem jej wypowiedzi, czynów bądź poglądów, które są nieakceptowane przez pozostałych jej członków<ref>https://www.korektortekstu.pl/definicja/cancel-culture (data i godzina dostępu: 3.02.2022, godz. 21:07)</ref>. Cancel culture nosi również miano "współczesnego ostracyzmu". Samo określenie "cancel culture" ma negatywne konotacje -- często używane jest w dyskursie publicznym jako przykład cenzury<ref>https://en.wikipedia.org/wiki/Cancel_culture (data i godzina dostępu: 3.02.2022, godz. 21:17)</ref>.  
+
'''Cancel culture''' (pol. "kultura wykluczenia", "kultura anulowania") zwane również '''call-out culture''' to zjawisko polegające na odsunięciu osoby z danej grupy społecznej, które jest skutkiem jej wypowiedzi, czynów bądź poglądów, które są nieakceptowane przez pozostałych jej członków. Zjawisko to może wystąpić niemal w każdym środowisku, jednak najłatwiej jest zauważyć je wśród celebrytów - wystarczy jeden niewłaściwy ruch, by zostali wykluczeni przez publikę. Wtedy wszystkie dotychczasowe działania i osiągnięcia tej osoby przestają mieć znaczenie, a ona sama widziana jest przez ludzi wyłącznie przez pryzmat popełnionego przewinienia<ref>https://www.korektortekstu.pl/definicja/cancel-culture (data i godzina dostępu: 3.02.2022, godz. 21:07)</ref>. Cancel culture nosi również miano "współczesnego ostracyzmu". Samo określenie "cancel culture" ma negatywne konotacje -- często używane jest w dyskursie publicznym jako przykład cenzury<ref>https://en.wikipedia.org/wiki/Cancel_culture (data i godzina dostępu: 3.02.2022, godz. 21:17)</ref>.
  
 
==Kampania #MeToo a cancel culture==  
 
==Kampania #MeToo a cancel culture==  

Wersja z 21:37, 3 lut 2022

Artykuł powiązany: Zjawisko victim culture

Czym jest cancel culture?

Cancel culture (pol. "kultura wykluczenia", "kultura anulowania") zwane również call-out culture to zjawisko polegające na odsunięciu osoby z danej grupy społecznej, które jest skutkiem jej wypowiedzi, czynów bądź poglądów, które są nieakceptowane przez pozostałych jej członków. Zjawisko to może wystąpić niemal w każdym środowisku, jednak najłatwiej jest zauważyć je wśród celebrytów - wystarczy jeden niewłaściwy ruch, by zostali wykluczeni przez publikę. Wtedy wszystkie dotychczasowe działania i osiągnięcia tej osoby przestają mieć znaczenie, a ona sama widziana jest przez ludzi wyłącznie przez pryzmat popełnionego przewinienia[1]. Cancel culture nosi również miano "współczesnego ostracyzmu". Samo określenie "cancel culture" ma negatywne konotacje -- często używane jest w dyskursie publicznym jako przykład cenzury[2].

Kampania #MeToo a cancel culture

Cancel culture a mężczyźni

Przypadek Johnny'ego Deppa

Źródła i przypisy

  1. https://www.korektortekstu.pl/definicja/cancel-culture (data i godzina dostępu: 3.02.2022, godz. 21:07)
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Cancel_culture (data i godzina dostępu: 3.02.2022, godz. 21:17)