Język opisu kobiet

Z Patriarchat.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zauważyłem pewien problem w odniesieniu do rozmów o sytuacji kobiet i mężczyzn. W debacie występują różne słowa odnośnie negatywnych zachowań mężczyzn - i to nie tylko na linii ideologicznej - ale brakuje takich w określeniu do zachowań kobiecych, albo przynajmniej nie są używane powszechnie. Z moich obserwacji ciężko oskarżyć o coś kobiety, bo używa się do tego słowa kobieta - co automatycznie oskarża bardzo szeroką grupę. A przecież, co może niektórych zdumiewać, nie wszystkie kobiety są złe. Brakuje wyspecjalizowanego języka.

Negatywne określenia mężczyzn

W normalnym, codziennym języku występują określenia takie jak: bandyta, złodziej, bandzior, morderca, oszust, kłamca. Istnieją też kobiece odpowiedniki, chociaż rzadziej używane, chociażby dlatego, że kobiety rzeczywiście popełniają mniej takich przestępstw. Takie słowa są potrzebne i nie sądzę, aby ktoś kwestionował potrzebę ich istnienia.

Istnieją też słowa naznaczone ideologicznie: przemocowiec, alimenciarz, Trzeba dodać.... Natomiast nie ma, albo są rzadko używane, określenia w drugą stronę.

Zauważyłem też, że kiedy feministki chcą oskarżyć o coś mężczyzn - mówią o tym wprost. Natomiast, kiedy chcą oskarżyć o coś kobiety, mówią "społeczeństwo". Kiedy kobiety się źle zachowują, kiedy zostają samotnymi matkami, kiedy źle się prowadzą - to nie ich wina, to społeczeństwa. Dodatkowo, kiedy w stronę kobiet idą epitety ze strony innych kobiet, w opowieściach o tym pada właśnie słowo "społeczeństwo" albo mówi się, że te kobiety są niewolnicami patriarchatu.

Nowe słownictwo

MusiMY w codziennych słowach korzystać z dokładnych określeń złych zachowań kobiet. Musimy się ich nauczyć i aktywnie stosować zamiast słowa kobieta. Oskarżanie o coś kobietę brzmi jak oskarżanie wszystkich kobiet, natomiast przy dokładnym nazewnictwie jesteśmy w stanie to zrobić. Dodatkowo, otrzymujemy kolejną broń. Możemy za pomocą tego słownictwa odbić oskarżenie. Jeżeli oskarżamy jakąś małą grupę kobiet, a następnie ktoś będzie próbował bronić kobiet jako ogółu, będzie można go oskarżyć o trywializacje zachowań kobiet oraz o podpinanie tych zachowań pod szerszą grupę uczciwych kobiet. Podam przykład:

Patriarcha: Aborterki są okropnymi osobami które niszczą życie sobie i innym z powodu swoich głupich, lekkomyślnych wyborów.
Feministka: Ale kobiety potrzebują aborcji bo to, to i tamto...
Patriarcha: Nie mieszaj Aborterek z uczciwymi kobietami. Uczciwe kobiety zachowują się porządnie i na pewno nie chciały by obok siebie mieć takich wywłok.

Tabela Epitetów

Zachowanie Określenie
Aborcja Aborterka
Alienacja Rodzicielska Alienatorka, Zaburzona osoba
Rozwód Rozwódka, Niszczycielka rodziny
Zapraszam do dodawania!